Якщо ви вже теж знаходитесь на тому етапі садівництва, коли рахуєш дні до закінчення зими, щоб побачити першоцвіти як символ приходу весни, позитивні емоції можна значно прискорити. Починаючи з лютого, великі садові та будівельні магазини в асортимент додають цибулькові першоцвіти.

  1. Підбираємо тару
  2. Підбираємо композицію
  3. Дренаж і ґрунт
  4. Збираємо композицію
  5. Що робити після цвітіння

Підбираємо тару

Оскільки у нас будуть лише цибулькові, що вже вигнані у розмірі, глибоко закопувати цибулини не потрібно. Якнайкраще підійде неглибоке кашпо, бажано із системою дренажу. Я для своєї композиції обрала пластиковий вазон «Gracia» діаметром 240 мм. Такий розмір ідеально стає на моєму підвіконні й при цьому дає площу для створення міксу рослин. В цілому можна взяти будь-яку пласку ємність: таз, бонсайницю, пластиковий контейнер тощо.

пластиковий вазон «Gracia»

Підбираємо композицію

Незалежно від типу рослин в кашпо та загального розміру композиції правила підбору залишаються незмінними. Для пишності та фактурності завжди має бути градація висот. Подивіться на будь-яку картину природи або згадайте вигляд лісу. Є високі дерева, підлісок і ґрунтопокривні види. У своїй композиції ми наслідуємо той само принцип.

Особисто мені простіше підбирати візуально. Тому я прямо на підлозі у магазині розклала різні види первоцвітів з асортименту у продажу і підібрала собі наступні види:

  • Нарциси жовті: 3 цибулини
  • Крокуси бузкові: 5 цибулин
  • Мускарики білі: 7 цибулин
  • Гіацинти (колір сюрприз): 3 цибулини

Підбираємо композицію

Оскільки всі цибулькові не мають низького листя, для «підбиття» композиції знизу придбала ще два види фіттонії з червоними та білими прожилками по листу. Це багаторічна грунтопокривна рослина, максимально невибаглива до догляду, а головне – з поверхневим корінням.

Всі перераховані види цибулькових у мене є висаджені у саду. В наступному році я не буду купувати рослини, а завчасно висаджу власні цибулинки в будинку й отримаю аналогічну композицію безкоштовно. Тож і ви можете не купувати тепличні культури, а взяти власні первоцвіти з власної ділянки.

цибулинні на власній ділянці

Якщо ви підбираєте тепличну вигонку в магазині, звертайте увагу на стан закладених суцвіть. Ідеально, якщо всі цибулькові в композиції зацвітуть одночасно або майже одночасно. Не варто разом купувати нарцис в стадії перших ростків, а крокуси в майже розкритих бутонах.

Дренаж і грунт

Найстрашніше для цибулькових квітів – це загнивання при переливі та/або відсутності шару дренажу. Тож не варто нехтувати цими аспектами. Для нижнього шару можна взяти керамзіт, шматочки пінопласту, биту цеглу, камінчики та навіть шматки поролону.

Грунт краще брати легкий. Я взяла садову землю, додала кокосове волокно, нейтральний торф та вермикуліт. В результаті повинна вийти дуже легка і пухка консистенція, дуже схожа на магазинну землю для розсади.

грунтосуміш для цибулинних

Збираємо композицію

Для наочності кожен наступний крок буде супроводжуватись фотографією виконаного процесу. При зйомці зверху видно порядок розташування кожної із рослин.

Засипаємо дренаж, мінімум на третину від загальної висоти горщика (у мене дренажу 50% від всього об’єму).

Засипаємо дренаж
Додаємо ґрунтосуміш, залишаючи до верху близько 3-4 см. Розрівнюємо, не трамбуючи.

Додаємо грунтосуміш
Починаємо з вертикалі (в моєму випадку нарциси). Оскільки горщик округлий, розміщую всі три цибулини рівно по центру композиції, не розділяючи їх.

Починаємо з вертикалі
Наступні за масивом листя та суцвіття гіацинти. Обережно розділяю коріння цибулин та розміщую навколо нарцисів. Коріння розкладаю по площі навколо.

Наступні за масивом листя та суцвіття гіацинти
Крокуси – мої улюблені цибулькові, тож їх дещо зміщаю на передній план, так само відокремивши кожну цибулину.

Крокуси – мої улюблені цибулькові
Білі мускарики мають освіжити загальний вид кашпо внаслідок чисто білого кольору суцвіть. Розміщую їх по всій площі ґрунту, проте більшу частину саджу на задній план.

Білі мускарики мають освіжити загальний вид
Розбираю два види фоттінії по розетках і саджаю в прогалини між цибульковими. Ґрунтопокривний вид швидко обплете всі вільні шпарини, тож моє завдання – максимально заміксувати два типи листа поміж собою.

Розбираю два види фоттінії

Після висадки всіх рослин додаю ґрунту, притрамбовуючи його пальцями. Оскільки у мене на ділянці є ціла галявинка з вічнозеленим низькорослим мохом, зверху покриваю вільний ґрунт шматочками колоній моху для більшої декоративності та закінченого виду композиції.

зверху покриваю вільний грунт шматочками колоній моху

На жаль, фотографіями досить складно передати справжній «ВАУ-ефект» від композиції, що вийшла. Це набагато краще, ніж три чи навіть 10 однотипних цибулинок в горщику, адже тут заміксовані різні кольори, фактури та висоти рослин. І це ще вони не розцвіли!

фінальна композиція

Окремо зверніть увагу на градацію висот. Їх перепад не менш важливий для успішної композиції, ніж види квітів чи вигляд горщика.

копозиція

Що робити після цвітіння

Коли всі квіти з композиції відцвітуть, необхідно дочекатись вегетації листя. В статті щодо цибулькових ми говорили, що для активного росту нової цибулини рослина має отримувати поживні речовини через фотосинтез на базі листа.

Тож вам буде необхідно дочекатись повної фази формування нових цибулин і тільки після цього викопати цибулинки, просушити їх та відправити на зберігання в темне місце до осені або й зими. Далі у цибулинок два шляхи:

  • ви можете висадити їх у відкритий ґрунт або вуличне кашпо (найкращий сам посадки – жовтень/листопад для кліматичної зони 5А);
  • або ви можете висадити їх у грудні в таку само або іншу композицію на підвіконні й у лютому отримати аналогічний живий букет першоцвітів вдома.

Коли ми купуємо вже вигнані цибулинні, вони майже завжди посаджені з напівоголеною цибулиною. У випадку, якщо ви будете ростити весняні квіти на підвіконні без спеціальних сумішей, цибулину необхідно заглибити хоча б на +1 висоту її розміру.

цибулини гіацинта

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені