Як створити ідеальну композицію в контейнерному озелененні

Насправді придбати три чи чотири горщики з різними рослинами і висадити у будівельний таз з господарчого магазину – наука не надто складна. А ось як зробити дійсно фантастичну композицію, де кольори будуть доповнювати один одного, а градація висот створюватиме потрібний об’єм – тут вже дещо складніше.

Представляємо вам декілька порад, дотримуючись яких ви без надмірних зусиль створите справжнє диво на терасі, балконі чи вхідній зоні у двір або будинок.

Думайте вертикально.

Основна перевага контейнерного озеленення полягає в тому, що на невеликій площі ви можете сумістити безліч сортів, форм та висот. При плануванні композиції у великому горщику чи дерев’яній кадці, завжди підбирайте рослини різної висоти та фактури. Основа будь-якої композиції – квітучої, хвойної та навіть ставочку у вазоні, обов’язково має мати три елементи:

  • вертикаль;
  • шаровидна форма;
  • сланка форма.

Навіть різноманіття кольорів та видів рослин не так важливо, як геометричні пропорції вашої композиції. Чим вище рослина, тим далі від переднього плану вона має бути розміщена. При підборі рослин у продажу звертайте увагу не стільки на поточний розмір рослинки, скільки на швидкість її росту та природну форму.

В’юнкі рослини (княжики, іпомея, плющ тощо) можуть відігравати роль сланкої форми або стати вертикальною основою, якщо ви пустите їх ріст по пластиковій решітці-опорі або декоративній споруді, що придумаєте самостійно. Наприклад, це може бути декоративна статуетка, давньогрецька колонна та інші варіанти.

Обирайте рослини-компаньйони.

Безперечно, композиція з розкішної троянди та різнобарвних вересів по краях буде виглядати чудово, але довго така краса не протягне, адже у цих видів зовсім різні вимоги до кислотності грунту. Так само як і не вийде створити постійну композиції з молодил та гортензій або верби та кактусоподібних.

Обираючи рослини для контейнерного озеленення в рамках одного горщика, компонуйте види зі схожими вимогами до умов вирощування. До таких аспектів відносяться: кислотність грунту (кислий, нейтральний, лужний);

  • склад грунту (чорнозем, піщаний, суглинок);
  • вимоги до поливу;
  • вимоги до кількості сонячних променів за світловий день;
  • конкуренція коренів (різна глибина залягання).

Насправді більшість рослин спокійно уживаються поміж собою. Навіть хвойні можуть жити в нейтральній кислотності разом з трояндами та злаками. Основні винятки полягають саме у вересових видів рослин (кислий грунт) та вологолюбними (гортензії, частина злаків).

Підбір рослин-компаньйонів є другим за важливістю аспектом успішного та красивого контейнерного озеленення. Не нехтуйте цим питанням.

Групуйте горщики в одну композицію.

Головна перевага контейнерного озеленення – це можливість створювати композиції з рослин, що не є компаньйонами і, у випадку вирощування на ділянці, ніяк не можуть бути сусідами. А в горщиках – без проблем!

До прикладу, поставлені поряд п’ять горщиків, де будуть розміщені рододендрон, троянда, міскантус та вербозілля чи іпомея, будуть мати просто неймовірний вигляд у груповій композиції, хоча кожен з них буде рости у своєму окремому горщику.

Особливо питання створення таких поєднань гостро встає восени, коли декоративних рослин дуже небагато, а душа бажає квітів. Композиція з чотирьох горщиків, де будуть одночасно цвісти синя хризантема мультифлора, лаванда (повторного цвітіння), осінній фіолетовий морозник та бузковий верес, здатні звести з розуму будь-яку сусідку чи гостей вашого дому.

Міксуйте фактуру квітів та листя.

Найкращий результат виходить тоді, коли вам вдається створити декоративну композицію в рамках однієї кадки, що є декоративною увесь сезон. Не варто обирати лише квіти для горщика або садити виключно злаки чи хвойні.

Секрет привабливою композиції полягає в різноманітті форм. Причому палітра кольорів у даному випадку не так важлива, адже повністю біла композиція або повністю рожева чи фіолетова – це дуже гарно і стильно. А ось фактура листя, його форма, тип і колір, грає визначальну роль.

До прикладу, не варто наповнювати горщик петунією, іпомеєю і еустомою. В гонитві за різними квітками ви втратите фактуру зелені. В такому випадку краще взяти вертикаль (наприклад, юкку), додати кущ петунії і іпомеї для декоративного тривалого цвітіння і підсадити декілька видів колеусів або декоративної капусти.

Другий приклад на базі кислого грунту: у великий контейнер саджаємо гортензію на штамбі (вертикаль), компактну кущову форму (широколисту «хамелеон» або волотисту «бобо»), додаємо декілька кущиків вересу або еріки і висаджуємо сланкий ялівець (нана, принц уельський та інші види). У висновку отримуємо квітучу композицію протягом усього літа, осені, яка залишається декоративною ще й узимку.

Монохром чи калейдоскоп кольорів?

На базі власного досвіду можу сказати, що новачки в контейнерному озелененні зазвичай обирають різнобарв’я. «Різних кольорів, максимально яскравих і побільше, побільше!» – приблизно так звучать запити у садівників, хто ще не зрозумів всі можливості, які відкриває перед нами контейнерне озеленення.

Річ у тому, що мобільність різних рослин внаслідок розміщення у горщиках, а головне – різні типи грунтів у кожному з них дозволяють створити нам композиції з монокольором або близькою палітрою цвітіння. Наприклад, зібрати виключно білі квіти на терасі. Або відтінити жовті стіни будинку фіолетовою композицією. Чи створити виключно рожеву історію із різноманітних фактур та видів рослин.

Остаточний вибір кольорів залишається виключно на розсуд власника контейнерного саду. Якщо ви ще не визначились, яка тема вам ближче, почніть міксувати однорічні рослини. Таким чином ви досить швидко збагнете, що буде саме вам до душі: різнокольоровий ганок чи палітра певного відтінку.

Декілька порад наостанок.

Якщо вам складно візуалізувати, як кожна рослина буде виглядати в композиції з іншими, не соромтесь звертатись до нас за порадами. Ми із задоволенням надамо фахову консультацію, яка ні до чого вас не зобов’язує. Якщо ж ви ще ні разу з нами не спілкувались і тому ще не маєте довіри, спробуйте наступні варіанти:

  1. Збережіть на телефон чи комп’ютер фотографії обраних рослин і створіть з них колаж. Таку функцію підтримують майже всі телефони, та й і в мережі Інтернет є купа безкоштовних конструкторів. Так ви зможете наочно оцінити поєднання кольорів та фактур в майбутній композиції.
  2. Якщо поруч є садовий центр, завітайте до них. Там можна відставити обрані композиції і прямо на підлозі підсунути їх один під одного для візуальної оцінки поєднання. Автор цих рядків саме так і робила на етапі аматора-початківця.

А головне – обов’язково ознайомтесь з підбірками рослин-компаньйонів та заміксуйте свою композицію на основі вимог до грунту, сонця і поливу.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені